Chcesz studiować lub pracować za granicą? Zdobądź najpopularniejszy certyfikat językowy na świecie.

Chcesz studiować lub pracować za granicą? Zdobądź najpopularniejszy certyfikat językowy na świecie.

2,700,000 zdających w 2016 roku i ponad 9,000 instytucji (w tym University of Oxford, Harvard University), które uznają ten certyfikat, to już wystarczające powody, żeby go zdobyć. IELTS jest obecnie najpopularniejszym egzaminem z angielskiego na świecie. Można go zdawać w 1,100 lokalizacjach w 140 krajach, a wyniki otrzymuje się już 13 dni po egzaminie. Jeśli chcesz studiować lub pracować w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii lub USA, certyfikat IELTS będzie wystarczającym potwierdzeniem Twojej znajomości języka angielskiego. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się, jak i gdzie możesz zdać IELTS w Polsce.

Co to jest IELTS

International English Language Testing System (IELTS) jest zarządzany przez tak uznane organizacje jak British Council, Cambridge English Language Assessment i  IDP: IELTS Australia.  Ideą tego egzaminu było stworzenie systemu, który sprawdza znajomość angielskiego i daje porównywalne na całym świecie wyniki. Stąd pewność pracodawców, uczelni i innych instytucji, że IELTS zdany na przykład z wynikiem 7 punktów w Polsce oznacza dokładnie to samo, co IELTS zdany w Arabii Saudyjskiej na tę samą ilość punktów.

Jak wygląda IELTS

Są dwa główne typy IELTS: Academic i General Training, gdzie zdaje się 4 części:

  • Listening – 30 minut, 4 zadania różnego typu, w sumie 40 pytań
  • Reading – 60 minut, zadania różnego typu w sumie 40 pytań
  • Writing – 60 minut, 2 zadania: krótsze na 150 słów i dłuższe na 250
  • Speaking – 11-14 minut, 3 części: krótka rozmowa z egzaminatorem, w której zdający przedstawia się, wypowiedź na zadany temat, dyskusja z egzaminatorem

IELTS Academic jest dla osób, które chcą się uczyć lub studiować za granicą. Porusza tematy bardziej naukowe i związane ze środowiskiem uczelni.

IELTS General Training jest dla tych, którzy chcą pracować za granicą. Porusza tematy bardziej ogólne lub związane ze środowiskiem pracy.

Części listening i speaking są identyczne dla obu rodzajów tego egzaminu. Różnice dotyczą wyłącznie części reading i writing.

Oprócz tego są jeszcze inne warianty testu (IELTS Life Skills A1 i IELTS Life Skills B1 – tylko listening i speaking).

Przykładowe testy do pobrania.

Jak długo jest ważny certyfikat IELTS

Panuje powszechna opinia, że certyfikat IELTS jest ważny przez 2 lata, ale niektóre instytucje uznają, że jest on ważny dłużej. Politykę dotyczącą uznawania certyfikatów musisz sprawdzić bezpośrednio w interesującej Cię firmie lub uczelni.

Kto akceptuje IELTS na świecie

IELTS jest uznawany przez ponad 9 tysięcy instytucji na świecie, w tym ponad 2 tysiące uczelni w USA i ponad 250 instytucji edukacyjnych w samym tylko Londynie. Należą do nich tak uznane uczelnie jak University of Oxford i Harvard University.

Sprawdź instytucję tutaj.

Co daje certyfikat IELTS w Polsce

Wiele uczelni w Polsce uznaje IELTS, np. Uniwersytet Jagielloński, czy warszawka SWPS.

Ministerstwo Edukacji Narodowej uznaje certyfikat IELTS jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego koniecznej do nauczania w przedszkolach i szkołach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Urząd Służby Cywilnej uznają IELTS jako potwierdzenie znajomości języka angielskiego koniecznej do pracy.

IELTS jest jednym z certyfikatów, które umożliwiają ubieganie się o status urzędnika mianowanego.

Certyfikat IELTS jest uznawany również przy egzaminach doktorskich.

Gdzie można zdawać IELTS w Polsce

Za organizację egzaminów IELTS w Polsce odpowiedzialny jest British Council. Egzaminy przeprowadzane są w kilku miastach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa Wrocław.

Miejsca i terminy egzaminów można sprawdzić tutaj.

Ile kosztuje IELTS

Cena IELTS w Polsce: 745 zł.

Jak się przygotować do egzaminu

Do części reading i listening możesz się przygotować we własnym zakresie. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie książki i testy. Jeśli chcesz się przygotować do części speaking i writing zapraszam na kurs. Wystarczy kilka lekcji i trochę samodzielnej pracy, a zobaczysz ogromną różnicę i poczujesz się pewniej.

  • Katarzyna Lwowska

    Wydaje mi się, że do egzaminów lepiej przygotowywać się po okiem nauczyciela, który zna format egzaminu oraz wie, na co warto zwrócić uwagę. Myślę, że jeśli chodzi o egzaminy organizowane przez Cambridge English połowa sukcesu to dobra znajomość zadań egzaminacyjnych, strategii ich rozwiązywania i czekających na zdającego pułapek. Dlatego warto mieć jakiegoś przewodnika po tym terenie 🙂

    • Kasiu, zgadzam się całkowicie. Trudno jest uczniowi analizować wymogi i rodzaje zadań na egzaminie. A już w przypadku przygotowań do speakingu i writingu doświadczony nauczyciel jest w zasadzie niezbędny.

Comments are closed.

Linguistic Atelier