Egzamin gimnazjalny – zdaj go na 100%!

Egzamin gimnazjalny – zdaj go na 100%!

Sama myśl o egzaminie gimnazjalnym powoduje co najmniej lekki stres i nie wiadomo, kto się denerwuje bardziej: dzieci czy rodzice. Od wyników testów zależy dalsza edukacja nastoletniego ucznia. Walka o miejsca w dobrych liceach jest niezwykle zacięta ­– renomowana szkoła średnia to pierwszy krok w kierunku wymarzonych studiów na najlepszych uczelniach w kraju i zagranicą.

W całej tej gorączce zapomina się o tym, że dobry wynik na egzaminie powinno dzieciom zapewnić samo chodzenie do szkoły i uczestniczenie w lekcjach. Kto jeszcze dodatkowo chodzi na zajęcia pozaszkolne, co w przypadku języków obcych jest normą, może spać spokojnie. Do zrobienia pozostaje tylko zapoznanie się z formułą egzaminu i przećwiczenie rozwiązywania zadań podobnych do tych, które mogą wystąpić na teście. Kto ma czas i chęci, może jeszcze powtórzyć gramatykę i 100% będzie mieć właściwie w kieszeni.

Chętnych zapraszam do zaglądania na ten blog. W najbliższym czasie będę zamieszczać wskazówki i ćwiczenia, których celem będzie osiągnięcie przez Was wymarzonego wyniku na egzaminie gimnazjalnym z angielskiego.

Ogólne informacje o egzaminie

W tym roku szkolnym egzamin gimnazjalny z języka obcego odbędzie się 21 kwietnia 2017 r. (piątek). Egzamin na poziomie podstawowym rozpocznie się o godz. 9:00, na poziomie rozszerzonym – o godz. 11:00. Każda z części egzaminu trwa 60 minut.

Poziom podstawowy zdają wszyscy, natomiast poziom rozszerzony – ci, którzy kontynuują naukę języka w gimnazjum, tzn. uczyli się go również w szkole podstawowej. Poziom rozszerzony mogą zdawać również osoby chętne, które nie uczyły się wybranego języka w szkole podstawowej.

Egzamin gimnazjalny z angielskiego – poziom podstawowy

Test składa się z czterech ćwiczeń sprawdzających rozumienie ze słuchu, pięciu zadań sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i dwóch zadań sprawdzających znajomość zagadnień gramatyczno-leksykalnych.

Wśród typów zadań dominują pytania jednokrotnego wyboru, dobieranie. W zadaniach gramatyczno-leksykalnych należy uzupełnić luki w tekście wykorzystując podane propozycje – nie trzeba zmieniać form wyrazów, ani wymyślać własnych rozwiązań.

Egzamin gimnazjalny z angielskiego – poziom rozszerzony

Test składa się z dwóch zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu, trzech zadań sprawdzających rozumienie tekstu pisanego, dwóch zadań sprawdzających znajomość zagadnień gramatyczno-leksykalnych oraz jednego zadania polegającego na napisaniu krótkiego tekstu.

Wśród typów zadań dominują pytania jednokrotnego wyboru, dobieranie, uzupełnianie tytułów akapitów i wstawianie zdań do tekstu przy wykorzystaniu podanych możliwych odpowiedzi.

Jedno zadanie gramatyczno-leksykalne polega na uzupełnianiu luk w tekście przy wykorzystaniu podanych wyrazów, trudność polega na tym, że należy wstawić te wyrazy w odpowiedniej formie. Drugie zadanie gramatyczno-leksykalne polega na tłumaczeniu fragmentów zdań z polskiego na angielski.

Ostatnie zadanie polega na napisaniu krótkiego emailu (50-100 słów) do kolegi.

Arkusze z poprzednich lat do pobrania

Jak się przygotować do egzaminu gimnazjalnego – praktyczne wskazówki

 • Pobierz arkusz egzaminacyjny z poprzedniego roku i sprawdź, jak wygląda egzamin. Spróbuj zrobić wszystkie zadania i sprawdź, co poszło Ci najsłabiej.
 • Na początku postaraj się poćwiczyć typy zadań, które uważasz za najtrudniejsze. Możesz skorzystać z książek dostępnych na rynku.
 • Uważnie czytaj polecenia do wszystkich zadań i postępuj dokładnie według wskazówek.
 • Powtórz gramatykę z zakresu gimnazjum. Do każdego powtarzanego zagadnienia zrób co najmniej jedno ćwiczenie.
 • Trzy razy w tygodniu powtórz słówka z jednego działu podręcznika szkolnego. Za każdym razem z innego.
 • Dwa razy w tygodniu przeczytaj krótki tekst i zrób do niego ćwiczenie – korzystaj z dostępnych źródeł (testy z poprzednich lat, podręcznik szkolny, dodatkowe książki przygotowujące do egzaminu).
 • Dwa razy w tygodniu posłuchaj nagrania i zrób do niego ćwiczenie – korzystaj z dostępnych źródeł (testy z poprzednich lat, podręcznik szkolny, dodatkowe książki przygotowujące do egzaminu).
 • Co najmniej raz w tygodniu napisz jakiś tekst – najlepiej email. Zadania i sytuacje możesz wymyślać sam. Poproś o korektę swoich tekstów nauczyciela lub inną osobę, która dobrze zna angielski.
 • Śledź naszą stronę – raz na tydzień będą się tutaj pojawiać ćwiczenia i informacje pomocne przy powtórce do egzaminu.
 • Zacznij swoje przygotowania już dzisiaj i regularnie rób wszystko, co znajduje się na tej liście.
 • Idź na egzamin zrelaksowany i spokojny. Jeśli sumiennie wykonywałeś wszystko, co znajduje się na tej liście, to zdasz egzamin śpiewająco!

Repetytoria przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego

express_publishing_egzamin-gimnazjalny

Virginia Evans, Jenny Dooley, Express Publishing: Egzamin gimnazjalny. Repetytorium. Poziom podstawowy i rozszerzony, wyd. Express Publishing

macmillan_repetytorium-z-testami

Marta Rosińska, Grzegorz Śpiewak, Egzamin gimnazjalny. Repetytorium z testami, wyd. Macmillan

longman_egzamin_gimnazjalny

Fricker Rod, Gaszewski Jerzy, Siuta Tomasz, Umińska Marta, Repetytorium gimnazjalne. Podręcznik do języka angielskiego. Poziom podstawowy i rozszerzony, wyd. Longman

Wystarczy zaopatrzyć się w jeden z powyższych podręczników i zrobić wszystkie ćwiczenia, które się w nim znajdują.

Egzamin gimnazjalny z angielskiego – przydatne linki

Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 

Be – simple past

Can – simple past 

Powtórka simple past 

Czasowniki nieregularne 

Przymiotniki i przysłówki 

Ucz się gramatyki na błędach George’a W. Busha 

Comments are closed.

Linguistic Atelier