Coś do posłuchania i obejrzenia – listening skills

Coś do posłuchania i obejrzenia – listening skills

Rozwijanie umiejętności rozumienia ze słuchu (listening skills)

Listening, rozumienie ze słuchu, słuchanka, czy jakkolwiek inaczej to nazwać, zawsze sprawia kłopot osobom uczącym się języka obcego. Wielu moich kursantów żali się, że o ile mówienie, czytanie i pisanie idzie im zupełnie nieźle, to słuchanie ciągle stanowi problem. Udzielając rad, jak poprawić ten stan kieruję się jedną zasadą: ćwiczenie czyni mistrza. Prawda jest taka, że przeczytać coś jest łatwiej, a do słuchania trzeba się lepiej przygotować, choćby technicznie, i oczywiście znaleźć dobry materiał. Jednak uważam, że w dobie Internetu, to jest już wyłącznie sprawa dobrych chęci. Mając komputer z dostępem do Internetu i ewentualnie słuchawki, można ćwiczyć do woli, a co więcej można z tego czerpać prawdziwą przyjemność, znajdując tematy dla nas interesujące.

Oprócz mojego drugiego najlepszego przyjaciela – Youtube (po Google, który utrzymuje się na pierwszej pozycji od lat), jest jeszcze masa innych źródeł, które w dodatku swoją marką gwarantują, że materiał będzie rzetelny. Wiele portali informacyjnych i gazet internetowych oferuje filmy i podcasty. Dzisiaj chciałabym zaprezentować krótki przegląd stron internetowych, na których można znaleźć ciekawe materiały po angielsku do słuchania i oglądania. Pozwolą one nie tylko rozwijać umiejętności językowe, ale również dowiedzieć się czegoś ciekawego i przyjemnie spędzić wolny czas.

Przegląd stron z materiałami po angielsku do słuchania i oglądania

1.       BBC

BBC materiały do słuchaniahttp://www.bbc.co.uk/ – strona główna, z której można przejść do radia i telewizji, ogromne ilości filmów i plików audio.

Dodatkowo BBC oferuje specjalne nagrania w zakładce Learning – http://www.bbc.co.uk/learning/.  Można tam znaleźć różne dziedziny, ale jest również język angielski – http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/, a tam nieprzebrane zasoby świetnych materiałów dla osób, które nie czują się jeszcze pewnie i nie są do końca samodzielne, jeśli chodzi o słuchanie. Teksty nagrań są zwykle też spisane, więc, jeśli ktoś ma kłopot ze zrozumieniem ze słuchu, może przeczytać i opracować sobie nowe słówka.

Podcasty: http://www.bbc.co.uk/podcasts


2.       British Council

British Council materiałyhttp://learnenglish.britishcouncil.org/en/listen-and-watch – specjalnie dla osób uczących się angielskiego, różne poziomy.


3.       The Economist

The Economist materiały do słuchaniahttp://www.economist.com/multimedia – ekonomia i business, kultura, nauka.


4.       The Guardian

The Guardian materiałyhttp://www.guardian.co.uk/video – wiele tematów, oprócz gospodarki, kultury, nauki, są jeszcze podróże, film, styl życia, muzyka – każdy może znaleźć coś dla siebie.


5.       Daily Mail

Daily Mail materiałyhttp://www.dailymail.co.uk/video/index.html – coś dla tych, którzy chcą posłuchać, jak mówią zwykli ludzie, proste, „brukowe” tematy i brytyjski akcent, jaki słychać na ulicach.


6.       New York Times

New York Times materiałyhttp://www.nytimes.com/video/2013/06/13/movies/100000002279859/this-weeks-movies-june-14-2013.html – różne tematy, pełen dostęp jest płatny.


7.       TIME

Time materiałyhttp://www.time.com/time/video – business, technologie, zdrowie, rozrywka i in.


8.       The Daily Beast

Daily Beast materiałyhttp://www.thedailybeast.com/videos.html – polityka, gospodarka, rozrywka i in.


9.       CNN

CNN materiałyhttp://edition.cnn.com/video/ – różne tematy.


10.   Supreme Court of the United States

Supreme Court USAhttp://www.supremecourt.gov/oral_arguments/argument_audio.aspx – to dla tych, których interesuje legal English, można posłuchać nagrań z rozpraw i przeczytać ich zapisy.

  • Pod tym względem YouTube też jest moim najlepszym przyjacielem 🙂 W ramach uzupełnienia tej listy od siebie dodałbym jeszcze konferencje TED oraz stronę EngVid.

Comments are closed.

Linguistic Atelier