Angielski dla dzieci – atrakcyjne lekcje

Angielski dla dzieci – atrakcyjne lekcje

Good ideas for English classes.Atrakcyjne lekcje angielskiego dla dzieci

Ponieważ w ramach noworocznych postanowień, między innymi, obiecałam sobie przyswoić wszelkie nowe i innowacyjne pomoce w nauce angielskiego, sięgnęłam w końcu po darmowe narzędzia dostępne w Internecie, które mogą wzbogacić lekcje angielskiego z najmłodszymi. Chyba żadnego nauczyciela angielskiego nie muszę przekonywać, że to najmłodsi uczniowie są najbardziej wymagający i każdy element, który pomoże nam utrzymać ich chwile skupienia i zainteresowania lekcją, jest bezcenny.

Dzisiaj trochę o graficznych sposobach prezentacji materiału w nauczaniu angielskiego. Po przetestowaniu kilku narzędzi do upiększania i publikacji ilustracji (Photobox – http://www.photobox.co.uk, Picaboo – http://picaboo.com, Blurb – http://www.blurb.com), ostatecznie trafiłam na Smilebox. I przy tym programie już zostałam, jako, że w dostępnych opcjach bije na głowę oba poprzednie. Poniżej prezentuję Państwu przykładowy album, który można stworzyć przy pomocy Smilebox, oraz sposoby wykorzystania go na zajęciach.

Wszystkie ilustracje z albumu – wszelkie prawa zastrzeżone – Linguistic Atelier / All illustrations featured in the album – all rights reserved – Linguistic Atelier.

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
Scrapbook created with Smilebox (http://smilebox.com)

Do mojego albumu użyłam zdjęć akurat z wycieczki górskiej. Jeśli braliśmy udział w jakiejś szkolnej wycieczce ze swoimi uczniami, to można użyć Smilebox jako pretekstu do wspomnień i opisywania minionych wydarzeń. Ze względu na wymaganą umiejętność posługiwania się czasem przeszłym i teraźniejszym, ćwiczenie dobre dla uczniów w wieku od 9 lat wzwyż.

Opisywanie zdjęć po angielsku

Po wspólnym wyborze zdjęć do albumu, dzieci mogą tworzyć opisy do poszczególnych kart. Opisy mogą być w formie narracji, np. On the sixth day we started walking back to Karpacz, Robert ate most of the sandwiches lub mogą być nazwami czynności wykonywanych na zdjęciach, np. Going down the trail, Eating sandwiches in the shelter. Jeśli na wybranych zdjęciach będą wszyscy członkowie grupy, to każdy będzie miał swoje „pięć minut” i chwile radości ze wspomnień.

Jeśli akurat nie dysponujemy zdjęciami z wycieczki, to możemy na zdjęciach uwiecznić nasze zwykłe, codzienne lekcje angielskiego. Do każdego ćwiczenia / czynności umieszczamy stosowną ilustrację, a uczniowie ponownie proponują opisy po angielsku. W tym przypadku, tworzony album może nam służyć jako materiał do powtórzenia przerobionego materiału, wraz z niezbędnym do tego słownictwem, czy konstrukcjami gramatycznymi.

English storyteller

Bardzo ciekawym i twórczym sposobem wykorzystania albumów jest podanie dzieciom szablonu i zestawu przypadkowych zdjęć. Z zestawu takiego, każdy uczeń (lub grupa uczniów) ma przygotować album opowiadający jakąś historię. Wybór zdjęć, ich kolejność czy kontekst, w jakim zostaną użyte, zależy już całkowicie od uczniów. Zdecydowanie najśmieszniejszą częścią zabawy jest prezentowanie rezultatów w klasie. Ze względu na konieczność samodzielnej pracy i dużej dozy wyobraźni przy budowaniu abstrakcyjnych historii, zadanie dla dzieci co najmniej w wieku gimnazjalnym.

I na koniec, moim zdaniem, najciekawsza cecha takiego albumu. Ponieważ każdy tworzony lokalnie album możemy opublikować w Internecie na dowolnej stronie, to może on być idealną dokumentacją dla rodziców naszych dzieci. Wystarczy podać dzieciom link do strony na której został zamieszczony materiał, a one, z wyjątkową ochotą, same pochwalą się swoją pracą, z dowolnego miejsca, tym samym po raz kolejny powtarzając angielskie zwroty i wyrażenia.

Comments are closed.

Linguistic Atelier